قرارداد استفاده از خدمات زی‌رو – اجاره آنلاین دقیقه‌ای موتور برقی و دوچرخه برقی اشتراکی

قرارداد خدمات اجاره وسیله نقلیه زی‌رو ما بین استفاده کننده از وسیله نقلیه که در این قرارداد “کاربر” و شرکت چرخ هوشمند پاک ( سهامی‌خاص) با برند تجاری زی‌رو که در این قرارداد “زی‌رو” نامیده میشوند، منعقد می‌گردد که به موجب آن کاربر به دانلود، نصب نرم افزار موبایل زی‌رو، ثبت نام و استفاده از خدمات ارائه شده زی‌رو به صورت آنلاین خواهد پرداخت. خدمات آنلاین مذکور به صورت جمعی”سرویس” یا “خدمات زی‌رو” خوانده میشود.

زی‌رو مسئولیت ارائه خدمات آنلاین در بستر شبکه اینترنت و موبایل شامل سرویسهای تحت شبکه جهت نرم افزار اجاره وسیله نقلیه و خدمات آفلاین اجاره وسیله نقلیه و همچنین مدیریت قوانین عملیاتی که ممکن است در هر زمان منتشر کند را بر عهده میگیرد.

جهت دریافت خدمات زی‌رو لازم است کاربر این قرارداد را به دقت مطالعه کرده و به طور کامل از قوانین و محتوای موجود در آن آگاهی یابد. توجه داشته باشید که کلیک بر روی کلید “قبول دارم” در زمان ثبت نام به منزله پذیرش و تأیید این قرارداد توسط شما خواهد بود. چنانچه ابهامی در هر بخش و یا کل این قرارداد دارید از قبول آن اجتناب نمایید.

شرایط ثبت نام کاربر و قوانین عمومی

 • کاربر در زمان استفاده از زی‌رو موظف به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و تمامی قوانین کشوری است. مسئولیت حفظ سلامت کاربر در زمان استفاده از خدمات زی‌رو تماماً بر عهده کاربر بوده و زی‌رو هیچگونه مسئولیتی در قبال حفظ سلامت کاربر ندارد.
 • کاربر تاکید می کند که مسئولیت بروز هر گونه حادثه در زمان سواری را بر عهده می گیرد و زی‌رو در قبال آن هیچگونه مسئولیتی نداشته و صرفاً وسیله را در اختیار کاربر قرار داده است.
 • در صورت سهل انگاری در رعایت قوانین و مقررات توسط کاربر مسئولیت بروز حوادت غیر مترقبه تماماً بر عهده کاربر است.
 • کاربر تایید میکند که ظرفیت انطباق با رفتار شهروندی بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران جهت استفاده از خدمات زی‌رو را دارد.
 • کاربر باید از لحاظ جسمی دارای قدرت بدنی مناسب باشد. با توجه به اصل حسن نیت مسئولیت عدم صحت اطلاعات اعلام شده از سوی کاربر در زمان ثبت نام با کاربر بوده و زی‌رو هیچ مسئولیتی ندارد.
 • برای استفاده از خدمات زی‌رو آپلود تصویر کارت ملی‌ الزامیست. اگر کارت ملی همراه کاربر نباشد می‌تواند تا زمانی که کارت ملی خود را بارگذاری کنید و صحت آن توسط سیستم ما تایید شود یک سفر با زی‌رو را تجربه کند.( فقط برای سفر اول تصویر گواهینامه و یا هر کارت شناسایی دیگری قابل قبول است) .
 • در زی‌رو کلیه کاربران در هنگام سفر راکب محسوب می‌شوند و مسئولیت نگهداری از وسایل نقلیه زی‌رو در هنگام سفر و استفاده از اپلیکیشن بر عهده کاربر می‌باشد .
 • مسئولیت پرداخت کلیه هزینه‌ها ناشی از هر گونه صدمه احتمالی به وسیله نقلیه (تصادف، رها سازی وسیله در جایی غیر از ایستگاه‌های زی‌رو) در هنگام سفر با راکبی‌ست که در آن زمان در حال استفاده از وسیله بوده است و در صورت عدم پرداخت زی‌رو حق شکایت قانونی را برای خود محفوظ می‌دارد.
 • کلیه کاربران اپلیکیشن و خدمات زی‌رو باید بیشتر از ۱۸ سال و کمتر از ۷۵ سال داشته باشند.
 • کاربری که دارای بیماری‌هایی چون صرع، بیماری قلبی، فشار خون بالا، ضعف بینایی، اختلال در شنوایی و ناتوانی جسمی است ممنوعیت استفاده از خدمات زی‌رو را دارد و در صورت استفاده و بروز حادثه کلیه عواقب آن متوجه کاربر خواهد بود و زی‌رو هیچ مسيولیتی نخواهد داشت.
 • تحت شرایط غیرطبیعی، استفاده از مواد مخدر و قرصهای روان گردان، اختلال روانی متناوب و غیره کاربر مجاز به ثبت نام و استفاده از خدمات زی‌رو نخواهد بود، درصورت بروز هر حادثه‌ای در این شرایط کلیه عواقب آن صرفا متوجه کاربر بوده و زی‌رو هیچ مسيولیتی نخواهد داشت.
 • خانم‌های باردار از استفاده از خدمات زی‌رو منع شده‌اند. در صورت تحلف کاربر زی‌رو هیچ مسئولیتی ندارد و عواقب آن تمام و کمال بر عهده کاربر خواهد بود.
 • تحت هیچ شرایطی حساب کاربری یک فرد در زی‌رو نباید در اختیار غیر -شخص ثالث دیگری- قرار گیرد (افراد زیر ۱۸ سال، بانوان فاقد گواهینامه موتور برای موتورسواری). در این صورت مسئولیت هر گونه اتفاق و حادثه‌ای برای شخص ثالث و زی‌رو بر عهده صاحب حساب کاربری است و در هنگام بروز هرگونه اتفاق یا حادثه‌ای کلیه مسئولیت آن بر عهده صاحب حساب کاربری ست. زی‌رو حق شکایت قانونی و اعلام جرم در مراجع قضایی را برای خود از صاحب حساب کاربری را محفوظ می‌دارد.
 • برای استفاده از موتورهای برقی داشتن گواهینامه معتبر موتور و مورد تائید پلیس راهور الزامیست و ارائه آن در هنگام سفر بر عهده کاربر است. هیچ‌گونه مسئولیتی در این خصوص متوجه زی‌رو نخواهد بود و کلیه عواقب و خسارت عدم ارائه گواهینامه معتبر برعهده کاربر است.
 • ارائه عکس کارت ملی برای استفاده از زی‌رو الزامیست. درصورتی‌که تصویر آن را به همراه نداریدو یا منتظر تایید کارت ملی خود توسط تیم زی‌رو هستید، می‌توانید فقط یکبار پس از تکمیل ثبت‌نام با زی‌رو سفر کنید.
 • اپلیکیشن زی‌رو با استفاده از خدمات آنلاین ثبت أحوال(شاهکار) باید بتواند درستی هویت شما را احراز کند. لذا همخوانی کد ملی، شماره مویایل و تاریح تولد الزامیست. ( از شماره موبایلی استفاده کنید که به نام خودتان است.)
 • پوشیدن لباس مناسب و مطابق عرف جمهوری اسلامی ایران در زمان سفر الزامیست.
 • مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران در زمان استفاده از وسايل نقلیه زی‌رو رعایت حجاب اسلامی الزامی‌ست. در پوشیدن لباس‌های غیر عرف ( شلوارک، عدم رعایت حجاب موی سر برای خانم‌ها، بلوز آستین کوتاه برای خانم‌ها ) و مشاهده توسط تیم عملیات پشتیبانی زی‌رو در سطح شهر، پرسنل زی‌رو مجاز به متوقف کردن وسیله خواهند بود. در این صورت مسدود کردن حساب کاربری به درخواست مراجع قضایی ذیصلاح امکانپذیر است..
 • در زمان استفاده از وسایل نقلیه زی‌رو در فصل سرد از دستکش و کفش مناسب استفاده کنید.
 • کاربر وسایل نقلیه زی‌رو (موتور برقی، دوچرخه برقی و اسکوتر برقی) ملزم به استفاده از کلاه ایمنی است. درصورت بروز حادثه در هنگام سواری کاربر بدون کلاه ایمنی، زی‌رو هیچگونه مسئولیتی در قبال کاربران نخواهد داشت. کلاه ایمنی را در زمان سفر از باکس بردارید و در انتهای سفر در باکس قراردهید و از بسته شدن باکس مطمئن شوید.
 • قفل کردن موتورها و دوچرخه‌های زی‌رو در انتهای ایستگاه‌های تعیین شده الزامیست. ایستگاه‌های نزدیک شما و ظرفیت خالی آن در اپلیکیشن زی‌رو قابل مشاهده است.
 • .قفل کردن موتورها و دوچرخه‌های زی‌رو در زمان توقف و ترک وسیله الزامیست . وسیله را به میله آهنی یا درخت قفل کنید.
 • راکب امکان جابجایی بار با وسایل نقلیه زی‌رو را نداشته و استفاده غیر از جابجایی راکب با موتورها و دوچرخه‌های برقی زی‌رو اکیدا ممنوع است.
 • رعایت عرف و رفتار مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران برای کلیه راکبین الزامی‌ست

حساب کاربری و مالکیت معنوی نرم افزار

 • زی‌رو در صورت تکمیل ثبت نام یک حساب اختصاصی به کاربر اعطا میکند. کاربر دارای حق انحصاری برای استفاده از حساب کاربری خود بوده اما از اهدا، قرض، اجاره، انتقال و فروش آن به سایرین منع میگردد. مسئولیت مراقبت و محافظت از حساب کاربری و هر فعالیتی که تحت کد و حساب کاربری وی انجام میگیرد به عهده شخص کاربر میباشد.
 • در صورتیکه کاربر متوجه هر گونه استفاده غیر قانونی از حساب خود گردد باید مراتب را سریعا به زی‌رو اطلاع دهد. لازم به ذکر است که پاسخ به هر تقاضایی از جانب کاربر برای زی‌رو نیازمند زمان منطقی میباشد. بنابراین زی‌رو از پذیرش مسئولیت در برابر عواقب رخ داده قبل از هرگونه اقدام مقتضی معاف خواهد بود.
 • اگر اطلاعاتی که کاربر در زمان ایجاد حساب کاربری خود وارد میکند منجر به نقض قوانین، مقررات، سیاستهای عمومی و یا منافع مشروع شخص و گروه ثالث گردد زی‌رو مجاز است مانع استفاده از حساب کاربری شود.
 • تمامی مالکیت معنوی نرم افزار زیرو همچون کپی رایت، حق ثبت علامت تجاری، حق ثبت اختراع (حق امتیاز)، رازهای تجاری همچنین تمامی اطلاعات مربوطه شامل واژهها و عبارتها، آیکون و تصویر، چیدمان، نمودارها، رنگ، طرحهای هندسی ، قالب طرح، داده های مربوطه، موارد چاپی و اسناد الکترونیک همگی تحت حمایت قانون کپی رایت، قانون ثبت علائم تجاری، قانون حق امتیاز، معاهدات بین المللی مربوطه و دیگر قوانین و مقررات مربوط به مالکیت معنوی میباشد. زیرو دارای حق مالکیت معنوی نرم افزار موبایل زیرو و تمامی محتوای آن میباشد.
 • کاربر حق نصب نرم افزار زی‌رو برای اهداف تجاری و یا کپی، تغییر، دخل و تصرف و اقتباس آن را ندارد زی‌رو و سیستم مربوط به آن از طریق Pluginsیا ابزارها و سرویسهای Third Party (همچون دسترسی به نرم افزار غیرمجاز مجاز) با توجه به نرم افزار و دادههای انتقال یافته به حافظه کامپیوتر و دادههای تعاملی بین کاربر و سرور در زمان اجرای نرم افزار را ندارد.

محدوده استفاده از خدمات زی‌رو

 • دامنه خدمات زی‌رو توسط شرکت تعیین میگردد.
 • کاربران باید در زمان استفاده از خدمات زی‌رو از اصول زیر پیروی کنند:
 1. قوانین و مقررات و دستورات دولتی در جمهوری اسلامی ایران را رعایت کنند
 2. تبصره: مجوز استفاده کاربر از خدمات زی‌رو در منافات با قوانین راهنمایی و رانندگی نمی‌باشد و ارایه مدارک قانونی لازم به عهده خود کاربر است.
 3. کلیه پروتکل های شبکه ای و مقررات و رویه های مربوط به خدمات زی‌رو را رعایت کنند.
 4. نباید از خدمات زی‌رو در جهت اهداف غیر قانونی استفاده نمایند.
 5. نباید از خدمات زی‌رو در هر شکلی که باعث نقض منافع تجاری زی‌رو میشود همچون انتشار تبلیغات غیر مجاز تجاری یا غیر تجاری استفاده کنند.
 6. نباید از سیستم خدمات زی‌رو به گونه ای استفاده کنند که تاثیر مخرب بر عملکرد عادی شبکه موبایل یا اینترنت داشته باشد.
 • بخشی از خدمات زی‌رو شامل خدمات پرداخت وجه است که کاربر باید از طریق آن وجه مشخصی را به زی‌رو پرداخت نماید و قبل از استفاده در جریان شرح این خدمات قرار خواهد گرفت.
 • زی‌رو مجاز است تا استفاده کاربر از خدمات خود شامل سرویس پرداخت یا سرویس رایگان (از جمله خدمات رایگان بر اساس مدلهای تبلیغاتی کسب و کار) را مورد بازنگری و نظارت قرار دهد. اگر در خلال استفاده از سرویس محرز گردد که کاربر مرتکب نقض قوانین شده است زی‌رو مجاز خواهد بود تا درخواست جبران خسارت از کاربر نموده و یا مستقیما هر اقدام ضروری (همچون تغییر یا حذف محتوای ذخیره یا منتشر شده توسط کاربر، تعلیق، متوقف کردن یا خاتمه دادن به حقوق کاربر در استفاده از خدمات) را انجام دهد تا تاثیر چنین تخلفاتی کاهش یابد.
 • هر گونه آسیب ناشی از رفتار و اقدامات کاربر که منجر به دین و بدهی به شخص ثالث گردد و مشمول موارد بیمه کاربر نباشد بر عهده شخص او خواهد بود و مسئولیتی برای زی‌رو ایجاد نخواهد کرد.
 • زی‌رو مجاز است تا انواع گوناگون جایزه و پاداش را برای کاربران در نظر بگیرد. چنانچه زی‌رو تشخیص دهد که کاربری از قوانین سرپیچی کرده و یا امتیازات ویژه ای را به روشهای خارج از قواعد زی‌رو کسب کرده است مجاز است تا هر گونه اقدام ضروری و منطقی در جهت محافظت از حقوق و منافع مشروع خود را در پی گیرد. این اقدامات شامل متوقف نمودن موقتی و یا دائمی حساب کاربری و باز پس گیری امتیازات دریافت شده کاربر به روش خارج از قواعد زی‌رو و غیره میباشد.
 • زی‌رو تحت این قرارداد مجاز است بنابر تشخیص خود هر بخش از خدمات ارائه شده به کاربرانی که اعمال جنایتکارانه، نقض حقوق و منافع شخص ثالث، نقض حقوق و منافع مشروع سیستم زیرو یا وسیله نقلیه زیرو مرتکب شده اند را بدون اطلاع و تذکر قبلی تعلیق، توقیف یا خاتمه دهد و مجاز است در این راستا جهت جبران این خسارتها از محل سپرده کاربر برداشت نماید. و هر زمان که دسترسی کاربر به خدمات زی‌رو تحت دلایل این بند تعلیق، متوقف یا خاتمه داده شد، کاربر موظف است بر اساس دستورالعملهای زی‌رو عمل کند. همچنین کلیه حقوق زی‌رو جهت پیگیری قانونی این نقض محفوظ خواهد بود.
 • زی‌رو تنها خدمات مربوط به وسیله نقلیه زی‌رو را ارائه میدهد و هرگونه خرابی در شبکه های دسترسی به موبایل، اینترنت موبایل، اختلال مخابراتی و غیره بر عهده زی‌رو نمیباشد. ضمنا هزینه های جانبی که به واسطه استفاده از سرویس زی‌رو (از جمله هزینه تلفن همراه، اینترنت و …) به فرد کاربر تعلق میگیرد بر عهده کاربر بوده و زی‌رو در این موارد هیچگونه دخل و تصرف و مسئولیتی نخواهد داشت.
 • به دلیل تمایز خدمات، کاربران موافقت می‌کنند که زی‌رو مجاز است بنابر صلاحدید بخشی از خدمات خود (شامل سرویس پرداخت یا سرویس رایگان) را تغییر، تعلیق یا خاتمه دهد. زمانیکه زی‌رو سرویسهای رایگان را تغییر، تعلیق و یا خاتمه دهد ملزم به اعلام به کاربران نبوده و مسئولیتی در این زمینه در قبال کاربران یا شخص ثالث نمیپذیرد. اما چنانچه زی‌رو سرویس پرداخت را تغییر، تعلیق یا خاتمه دهد، ملزم است پیش از تغییر، تعلیق یا خاتمه آن کاربران را آگاه سازد و سرویس پرداخت جایگزین نیز به کاربران معرفی و ارائه کند.
 • کاربران میپذیرند که زی‌رو نیاز به بررسی و حفظ پلتفرم ها (همچون وب سایت، شبکههای موبایل و غیره) یا تجهیزات خدمات مربوطه در فواصل زمانی منظم یا نامنظم دارد لذا هیچگونه مسئولیتی در قبال وقفه و اختلال ایجاد شده در سرویسهای خود در طول زمان بررسی و نگهداری از تجهیزات بر عهده زی‌رو نمیباشد. اگر چه زی‌رو جز در موارد خاص در مورد زمان بررسی و تجهیز به کاربران اطلاع خواهد داد.
 • چنانچه موردی از شرایط زیر رخ دهد زی‌رو مجاز است تا خدمات ارائه شده به کاربر شامل سرویس رایگان و سرویس پرداخت را در هر زمان بدون پذیرش مسئولیتی در قبال کاربر یا شخص ثالث تعلیق، وقفه یا خاتمه دهد:
 1. اطلاعات شخصی ارائه شده توسط کاربر، نادرست و ناقص و یا غیر قانونی باشد.
 2. کاربر قوانین و قراردادهای دیگر را جهت استفاده از حساب کاربری و وسیله نقلیه نقض نماید.
 3. کاربر در زمان لازم هزینه خدمات زی‌رو را نپردازد.
 4. رفتار کاربر بر اساس دستورالعمل های زی‌رو و یا حکم و تصمیم دادگاه صالحه، مقامات دولتی و انتظامی غیرقانونی یا ناقض قوانین باشد.
 • به منظور تمرکز سرویس دهی در مناطقی که کاربر بیشتری در آن تجمع دارد، طبق قوانین، عبور از محدوده تعیین شده زی‌رو مجاز نمی باشد و شامل جریمه و تکرار آن باعث مسدود شدن حساب کاربری می شود.

استفاده و مدیریت وسیله نقلیه

 • زی‌رو به عنوان مالک وسایل نقلیه مسئول اجاره روزانه، نگهداری و تعمیر آنها است. اما این وظیفه بدان معنی نیست که زی‌رو ملزم به حصول اطمینان از بدون مشکل بودن وسایل نقلیه در هر زمان میباشد. کاربران باید قبل از استفاده از وسیله نقلیه آن را بررسی کنند و چنانچه مورد نقصی مشاهده گردید از طریق نرم افزار موبایل یا سیستم پشتیبانی زی‌رو اعلام خرابی نمایند.
 • در زمان استفاده از وسیله نقلیه، کاربر باید هوشیارانه قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و دستورالعملهای شهرداری را رعایت نماید. چنانچه کاربر به دلیل استفاده یا پارک غیرقانونی وسیله نقلیه و یا خروج از محدوده مجاز و پارک خارج از محدوده مجاز متحمل جریمه شود زی‌رو مجاز است بر اساس صلاحدید خود و مقررات مربوط به قوانین اعتباری و با توجه به اهمیت مساله امتیازات کاربر را تعدیل کرده و یا به طور دائمی یا موقتی حساب کاربری وی را مسدود کند. چنانچه در خلال استفاده از وسیله نقلیه تصادفی رخ داد کاربر ملزم است با مقامات راهنمایی و رانندگی جهت انجام هرگونه اقدام همکاری نماید.
 • در صورتی که بروز تصادف یا حادثه ای در خلال استفاده از وسیله نقلیه رخ دهد زی‌رو جز در مواردی که مشمول بیمه کاربر است هیچگونه مسئولیتی در این زمینه بر عهده نمیگیرد.
 • وسیله نقلیه ای که توسط کاربر دریافت میگردد تنها برای استفاده شخص کاربر میباشد. کاربر اجازه اجاره و انتقال (اعم از رایگان و غیر رایگان) آن به غیر و یا حمل مسافر با آن را ندارد. در غیر اینصورت مسئولیت هرگونه آسیب شخصی و یا خسارت به وسیله نقلیه که به دلیل مذکور ایجاد شده برعهده شخص کاربر میباشد.
 • در زمان حادثه یا شرایط آب و هوایی خطرناک همچون طوفان، رگبار، یخ زدگی، بارش برف و تگرگ و یا هر شرایط دیگری که در آن استفاده از زی‌رو امن قابل تضمین نیست کاربر باید استفاده از وسیله نقلیه را به سرعت متوقف کرده و آن را به محلی امن بازگرداند. زی‌رو نیز ممکن است در چنین شرایطی ارائه خدمات خود را تعلیق کرده و توسط نرم افزار موبایل و یا روشهای دیگر مراتب را به اطلاع کاربران برساند.
 • هرگونه مشاجره و اختلاف نظر بین کاربر و شخص ثالث در خلال استفاده از سرویس زی‌رو بایستی توسط آنها حل و فصل گردد. زی‌رو مسئول پرداخت هیچ نوع غرامتی نمیباشد و هرگونه آسیبی که به این دلیل به زی‌رو وارد شود باید از طریق کاربر جبران خسارت گردد.
 • به منظور استفاده ایمن از وسایل نقلیه زی‌رو توسط کاربر موارد زیر عنوان میشود:
 • حداکثر وزن کاربر، ۱۱۰ کیلوگرم باشد. حداکثر بار باکس موتورو یا سبد دوچرخه (در صورت وجود) ۵ کیلوگرم است. به جز باکس و سبد، کاربر اجازه آویزان کردن چیزی به هیچ یک از قسمتهای وسیله نقلیه را ندارد.
 • کاربران بایستی از وسیله نقلیه مراقبت به عمل آورده و آن را به روشی درست و ایمن به کار گیرند. چنانچه به دلیل استفاده و مراقبت نادرست کاربر وسیله نقلیه به طور کلی از بین برود یا به طور جزئی آسیب ببیند، کاربر ملزم است جهت تمامی خسارات وارد شده به زی‌رو غرامت بپردازد.
 • کاربران باید وسیله نقلیه را در پارکینگ های معرفی شده از سوی زی‌رو پارک گرده و سپی کنند.
 • کاربران نباید وسیله نقلیه را در محل های غیر مجاز شامل: حیاط / پارکینگ شخصی / داخل منزل، زیرزمین و پارکینگ عمومی ، خیابان / میدان / اتوبان و نیز مقابل درب منازل و مغازه ها رها کنند.
 • کاربران نباید وسیله نقلیه را به خارج از منطقه مجاز مشخص شده توسط زی‌رو انتقال دهند و نباید از قفل شخصی بر روی آن استفاده کنند. در صورت انجام این نوع تخلفات حساب کاربری کاربران مسدود شده و امکان برداشت مبلغ سپرده خود را تا زمان رفع مشکل و تعیین خسارت ندارند.
 • زی‌رو مسئولیت مراقبت از متعلقات شخصی کاربر را بر عهده ندارد لذا توصیه میگردد در زمان تحویل گرفتن یا جایگزین کردن وسیله نقلیه، کاربر اطمینان حاصل کند که متعلقات و وسایل شخصی او در محل پارک یا بر روی وسیله نقلیه باقی نمانده باشد.
 • کاربران اجازه تردد با وسیله نقلیه در بزرگراه ها / اتوبان ها / تونل ها و پل ها و مناطق خارج از محدوده مشخص شده توسط زی‌رو را ندارند
 • هنگام استفاده از وسایل نقلیه زی‌رو رعایت حجاب اسلامی الزامی است.
 • عکس از وسیله در پایان سفر الزامیست. هر کاربر در پایان سفر موظف است در فاصله مناسبی از وسیله، از پلاک وسیله نقلیه (پلاک موتور و یا شماره دوچرخه و اسکوتر)، قفل کابلی و محل قفل کردن وسیله در ایستگاه های مختص زی‌رو عکس بگیرد. این اقدام فقط در جهت این است که راکب به محض پایان سفر و در نزدیکی وسیله این عکس را بگیرد. لذا آپلود عکس از گالری گوشی امکان پذیر نیست.

داده ها و حریم خصوصی کاربر

تمامی اطلاعات ثبت نامی ارائه شده توسط کاربر باید صحیح، دقیق و معتبر باشد.

 • زی‌رو صحت اطلاعات ثبت نام کاربر را مورد بررسی قرار میدهد و ممکن است خواستار بررسی دقیق تر آن شده و یا تأیید هویت کاربر را رد کند که در اینصورت کاربر باید دوباره درخواست احراز هویت نماید.
 • محافظت از حریم خصوصی کاربر بر طبق قانون، سیاست اصلی زی‌رو میباشد و زی‌رو متعهد میشود که هیچ یک از اطلاعات ثبت نامی کاربر و اطلاعات شخصی و خصوصی وی را که توسط قانون محافظت شده و در نرم افزار زی‌رو و یا سیستمهای مربوطه در خلال استفاده از خدمات ذخیره گردیده، جز در موارد زیر در اختیار عموم یا شخص ثالث قرار ندهد:
 • با اجازه قبلی از شخص کاربر با درخواست کتبی مراجع ذیصلاح (انتظامی، قضایی، دولتی) ارائه به مقامات دولتی یا دادگاه قضایی در جهت حمایت از حق مشروع و منافع عمومی زی‌رو “حریم خصوصی زی‌رو” بخشی از این قرارداد است و کاربران موافقت میکنند که نسخه های بروز رسانی شده آن را بپذیرند. چنانچه کاربر با قوانین مربوط به حریم خصوصی موافق نباشد ، باید استفاده از خدمات زی‌رو را متوقف نماید.
 • به موجب این بند، کاربران به زی‌رو مجوز رایگان جهانی جهت استفاده از کلمات، تصاویر، ویدئوها و صوتهای منتشر شده توسط کاربران (به جز اطلاعاتی که شامل حریم خصوصی میشود) اعطا میکنند. زی‌رو مجاز است تا این اطلاعات را ذخیره، استفاده، کپی، بازبینی، دسته بندی، منتشر، ترجمه و توزیع کرده یا نمایش دهد (چه به صورت آنلاین چه آفلاین) و توسط رسانه ها ، تکنولوژیهای جدید موجود یا تکنولوژیهای آینده، آنرا با آثار دیگر ترکیب نماید.
 • کاربران موافقت میکنند که تبلیغات تجاری بر روی وسیله نقلیه، نرم افزار موبایلی و یا هر نوع اطلاعات تجاری دیگر که توسط زی‌رو در خلال زمان استفاده از خدمات منتشر میشود را بپذیرند.
 • جهت ارایه سرویس بیمه، دسترسی به موقعیت کاربر در طول سفر الزامی است.
 • کاربران لازم است با ارائه اطلاعات خود شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، کد ملی، تصویر کارت ملی و گواهینامه معتبر و جنسیت، هویت خود را احراز نمایند.

سلب مسئولیت

اختلال احتمالی در خدمت رسانی زی‌رو ناشی از ایرادات و مشکلات مخابراتی، شبکه های اینترنتی، قطع برق، حملات هکرها و غیره بر عهده زی‌رو نمیباشد.

 • استفاده از خدمات توسط کاربر هیچگونه تعهدی در قبال عدم رعایت ایمنی، تصادفات رانندگی و اختلافات و مشاجرات حاصل از آن که توسط افرادی غیر مرتبط با زی‌رو ایجاد شده برای زی‌رو در پی نخواهد داشت.
 • کاربران اهمیت و ضرورت هر یک از توافقات و قوانین ذکر شده را کاملا درک کرده و موافقت میکنند که زی‌رو هیچگونه تعهدی نسبت به دعوی ها، جریمه ها و مجازاتها، مسئولیتها، هزینه ها یا ضررهای ناشی از نقض قوانین توسط کاربران نخواهد داشت؛ جز در مواردی که در توافقات عنوان گردیده یا خطای جدی زی‌رو در این زمینه اثبات گردد.
 • زی‌رو هیچ مسئولیتی در قبال عدم استفاده کاربر از کلاه ایمنی در طول حرکت ندارد.

تغییر مالکیت شماره تماس

در صورتی که مالکیت خطی که در اختیار دارید به هر دلیلی تغییر کرده است. لطفا این موضوع رو حتما در سریع ترین زمان ممکن به پشتیبانی اطلاع دهید. در صورت سو استفاده از شماره تماس ( پیش از اطلاع به پشتیبانی زی‌رو تمامی مسئولیت آن متوجه صاحب حساب کاربری‌ست و زی‌رو هیچ گونه مسيولیتی در این خصوص نخواهد داشت

نقض تعهدات قرارداد

کاربران موافقت میکنند که از حقوق و منافع مشروع زی‌رو و دیگر کاربران حمایت و ضمانت به عمل آورند. هر زمان که کاربر موجب ایجاد هرگونه خسارت به زی‌رو یا شخص ثالثی گردید، متعد میشود که مسئولیت نقض قرارداد مربوطه را به عهده بگیرد؛ این تعهد شامل پرداخت غرامت و جبران تمامی خسارات مستقیم و غیر مستقیمی که زی‌رو متحمل شده (شامل ضررهای مستقیم مالی، آسیب به اعتبار و شهرت، غرامت به دیگران، هزینه حل و فصل، هزینه وکیل و هزینه دادرسی) میباشد.

متمم و خاتمه قرارداد

 • با توجه به توسعه و تغییرات سریع بازار خدمات اینترنتی و دامنه مربوطه، زی‌رو مجاز است تا به طور منظم مفاد این قرارداد را بازنگری و اصلاح نماید و قرارداد اصلاح شده را (به صورت قرارداد به روز رسانی شده یا الحاق و ضمیمه های جدید و غیره) در وب سایت رسمی یا نرم افزار موبایل زی‌رو منتشر نموده و اطلاع رسانی کند.
 • زی‌رو مجاز میباشد تا به صورت یک جانبه این قرارداد را تحت شرایط زیر خاتمه دهد:
 1. عدول از تعهد و مقررات مندرج در این قرارداد
 2. مشاهده رفتارهای غیر متعارف از کاربر که موجب اختلال در نظم و یا منافع عمومی گردد.
 3. استفاده از حساب کاربری دیگران و یا کسب سود و درآمد از طریق زی‌رو
 4. سایر مواردی که منجر به خاتمه این قرارداد گردد.

ابلاغیه ها

 • زی‌رو از طریق وب سایت، نرم افزار موبایل، ایمیل و پیام کوتاه، اطلاعیه های خود را به کاربران ارسال میکند.
 • کاربران نیز میتوانند پیامهای خود را از طریق تماس با شرکت و یا ایمیل به زی‌رو ارسال نمایند.

قانون حاکم و حل اختلاف

 • قانون حاکم بر این قرارداد، قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
 • چنانچه هرگونه اختلافی با توجه به محتوا، تفسیر یا عملکرد این قرارداد و ضمیمه های آن ایجاد گردید، این اختلاف از طریق مذاکره دوستانه بین طرفین حل خواهد شد؛ در غیر اینصورت اختلاف از طریق مراجعه به مراجع ذیصلاح دادگستری جمهوری اسلامی ایران قابل پیگیری و رفع است.
 • چنانچه آسیبی به وسیله نقلیه در اختیار کاربر وارد شود و طرفین در موضوع تعیین مسئول و مقصر آسیب دچار اختلاف شود، واحد حقوقی زی‌رو به عنوان داور مرضی الطرفین تعیین و توافق میگردد و نظر داور برای طرفین لازم الاتباع و لازم الاجراء است.

شرایط پرداخت

به منظور در نظر گرفتن منافع و حقوق قانونی خود، لطفا بخش ذیل را به دقت مطالعه نمایید تا با موارد سپرده، بیمه، شارژ حساب، شارژ هدیه و اعتبار حساب آشنا شوید.

شرح هزینه‌ها در زی‌رو

 • هزینه اجاره بصورت دقیقه‌ای محاسبه می‌گردد.
 • حداقل سفر در زی‌رو ۱۰ دقیقه است ( سفرهای کمتر از دقیقه هزینه‌اش ۱۰ دقیقه است.)
 • موتور برقی هر دقیقه حداکثر ۳۰۰۰ هزار تومن و دوچرخه‌ برقی ۲۵۰۰ تومن خواهد بود.
 • برای استفاده از ناوگان زی‌رو کاربر مستلزم پرداخت سپرده اولیه معادل ۳۰۰ هزار تومن است.
 • در هنگام توقف موقت در حین سفر هزینه‌ سفر نیم بها محاسبه می‌گردد.

مبلغ سپرده

پرداخت مبلغ ۳۰۰ هزار تومن بعنوان سپرده برای استفاده از خدمات زی‌رو الزامیست. این مبلغ قابل استرداد بوده و نزد زی‌رو امانت است. ارزش ریالی وسیله نقلیه‌ای که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تقریبا چند صد برابر بیشتر از سپرده اولیه‌ای است که پرداخت می‌کنید. اما

 1. چنانچه شما بابت هزینه های سفر بدهکار باشید زی‌رو میتواند مبلغ بدهی را از سپرده شما کسر کند.
 2. چنانچه مواردی که مطابق با قوانین، شرایط و ضوابط و اظهارات قابل اجراست ما را مجبور به تعلیق حساب شما یا عدم ارائه خدمات به شما گرداند امکان استرداد سپرده خود را نخواهید داشت.
 3. با استرداد سپرده امکان استفاده از خدمات زی‌رو را نخواهید داشت.
 4. با استرداد سپرده شارژ و هدایای شما از بین رفته و امتیاز شما صفر خواهد شد.
 5. با استرداد سپرده جهت استفاده مجدد از سرویسهای زیرو نیاز به ثبت نام مجدد خواهید داشت ..
 6. کلیه جریمه‌های راهنمایی و رانندکی و جریمه‌های زی‌رو به صورت خودکار توسط زی‌رو ابتدا از حساب کیف پول و سپس از سپرده اولیه شما کسر خواهد شد
 7. مبلغ سپرده پس از درخواست استرداد در مدت ۱۰ روز کاری به حساب شما باز میگردد.

مبالغ و بسته‌‌هایی که در حساب کاربری شما نشان داده میشود و شامل موارد زیر است

 1. مبلغ اعتبار کیف پول: مقدار پولی که شما پرداخت کرده اید تا بتوانید کیف پول خود را شارژ نمایید.
 2. کد رایگان سفر : که از طرف زی‌رو در حساب کاربری شما کارسازی می‌شود.
 3. سپرده اولیه: ۳۰۰ هزار تومن ودیعه شما که نزد زی‌رو امانت است
 4. بسته‌های سفر : امکان خرید این بسته‌ها برای کلیه کاربران مهیاست و قابل شماهده در اپلیکیشن زی‌رو

قوانین استفاده از اعتبار کیف پول: اعتبار حساب کیف پول تنها به منظور پرداخت هزینه سفرو اجاره وسیله نقلیه زی‌رو مورد استفاده قرار میگیرد و به منظور واریز، انتقال و یا اهدای آن به دیگران استفاده نخواهد شد.

از بین رفتن موجودی حساب: اعتبار حساب شما در شرایط زیر نامعتبر میگردد:

 1. حساب شما به دلیل انجام یا مظنون به انجام اقدامات کلاهبرداری متوقف یا مسدود شده باشد.
 2. موارد دیگری که مطابق با قوانین، شرایط و ضوابط و اظهارات قابل اجرا ما را مجبور به تعلیق حساب شما یا عدم ارائه خدمات به شما میگرداند.
 3. حساب کاربری شما مشمول جریمه شده باشد

قوانین پرداخت هزینه سفر

 • به جز مواردی همچون پیشنهادات خاص و برنامه های پاداش، زی‌رو هزینه خدمات استاندارد را به ازای هر دقیقه وسیله نقلیه از کاربر مطالبه میکند. مدت زمان سفر از زمان باز شدن قفل وسیله نقلیه تا زمان بسته شدن قفل میباشد.
 • امکان پرداخت با استفاده از کدهای سفر رایگان و بسته‌های خریداری شده توسط کاربر در انتهای سفر مهیاست
 • در پایان هر سفر اقدام به پرداخت هزینه همان‌سفر از طریق درگاه بانکی میسر است.
 • برای پرداخت هزینه سفر می‌توانید از بسته‌های سفر استفاده کنید. (توجه داشته باشید امکان پرداخت بوسیله دو بسته بصورت همزمان وجود ندارد)
 • امکان شارژ اعتبار کیف پول وجود دارد. در اینصورت می‌توانید هزینه سفرتان را با اعتبار کیف پول خود پرداخت کنید.
 • در صورتی‌که تا پایان روز ( ساعت ۱۲ شب) اقدام به پرداخت هزینه سفر خود نکنید هزینه بصورت خودکار از اعتبار کیف پول و یا سپرده اولیه کسر خواهد شد. در صورتیکه کیف پولتان شارژ نداشته باشد و سیستم مجبور به کسر از سپرده اولیه گردد این پرداخت شامل ۱۰ درصد جریمه خواهد بود.

تغییر قوانین پرداخت

چنانچه پس از تغییر یا اصلاح قوانین پرداخت مبادرت به شارژ مجدد نمایید به منزله موافقت شما با قرارداد جدید می باشد. در صورت هرگونه عدم پذیرش تغییرات از شارژ مجدد و استفاده از خدمات زی‌رو خودداری نمایید. بنا به قوانین و مقررات قابل اجرا زی‌رو حقوق خود جهت تفسیر نهایی کلیه قوانین مربوط به شارژ، شارژ هدیه و استفاده از اعتبار حساب را محفوظ میدارد.

انواع جریمه و قوانین اختصاصی

جریمه‌ها در زی‌رو به دو دسته جرائم راهنمایی و رانندگی و جرائم زی‌رو تقسیم می‌شود. جرائم راهنمایی و رانندگی توسط پلیس اعمال می‌شود و زی‌رو نقشی در آن ندارد. جرائم زی‌رو توسط تیم بازرسی و پایش زی‌ٰرو اعمال می‌شود و معیار تشخیص شرکت چرخ هوشمند پاک ( زی‌روست) و کاربر حق هرگونه شکایت در این خصوص را نخواهد داشت. برای اینکه جریمه نشوید پیشنهاد می‌کنیم شهروند نمونه باشید. مرتکب خلاف راهنمایی و رانندگی نشوید و قوانین ما را به دقت بخوانید

 1. . پرداخت کلیه جریمه‌های راهنمایی و رانندگی برعهده راکب بوده و از حسابش کسر می‌شود
 2. استفاده از وسایل نقلیه زی‌رو در اتوبان‌ها و تونل‌های شهر اکیدا ممنوع است و جریمه‌اش معادل ۳۰ درصد ارزش سپرده اولیه است که در لحظه از حساب راکب کسر می‌شود.
 3. عدم قراردادن کلاه موتور در جعبه پس از پایان سفر تخلف تلقی شده و شامل جریمه‌ای معادل ۶۰٪ ارزش سپرده اولیه می‌شود
 4. عدم قفل کردن وسلیه در پایان سفر در ایستگاه جریمه‌ای معادل ۳۰ درصد ارزش سپرده اولیه دارد
 5. اگر در زمان توقف قصد ترک وسیله را داشته باشید و در هنکام توقف آن را قفل نکنید رهاسازی وسیله محسوب می‌شود و جریمه‌ای معادل ۸۰ درصد ارزش سپرده اولیه از شما کسر خواهد شد
 6. رهاسازی وسیله نقلیه در جایی خارج از ایستگاه‌های زی‌رو و ترک آن جریمه‌اش معادل ۱۰۰ درصد ارزش سپرده اولیه است
 7. توقیف وسیله نقلیه متعلق به زی رو که ناشی از تخلفات کاربر باشد ، تمام هزینه های آن اعم از جریمه ، پارکینگ و جرثقیل برعهده کاربر بوده و کاربری که در لحظه وسیله را در اختیار دارد موظف به پرداخت کلیه هزینه های وارده به شرکت در این خصوص است . شایان ذکر است در صورت عدم پرداخت ، شرکت حق شکایت قانونی خود بر اساس قوانین ایین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب و مطالبه ضرر وزیان خود را از کاربر محفوظ می دارد.
 8. بر طبق قوانین سایت رسمی راهور ناجا، مسیولیت هرگونه تخلف برعهده کاربر و راکب خواهد بود و بسته به مجازات تعیین شده ، حتی ممکن است شخص برای همیشه یا مدتی از رانندگی محروم و یا متهم به حبس یا قصاص و… گردد . مثلا در صورتی که راکب بدون اطلاع شرکت نسبت به حمل و جابه جایی مشروبات الکی و یا مواد مخدر اقدام کند ، مجازات این تخلف شامل راننده و شخصی که وسایل نقلیه متعلق به شرکت را اجاره کرده خواهد بود ، و مالک یعنی شرکت می تواند پس از احراز هویت و ثابت کردن مالکیت خود ، خودرو را تحویل بگیرد و مسِولیتی در قبال آن تخلف نخواد داشت . https://www.rahvar120.ir/page/jareame

باشگاه مشتریان

وارد نمودن شماره تماس در اپلیکیشن و قبول قوانین و مقررات در اپلیکیشن به منزله آن است که کاربر موافقت خود را برای عضویت در باشگاه مشتریان زی‌رو اعلام نموده است و توافق می کند تا تمامی اطلاع رسانی‌های مرتبط را از طریق پیام کوتاه دریافت نماید. کاربر در هر لحظه می‌تواند جهت حذف شماره خود از باشگاه مشتریان و عدم دریافت پیامک با پشتیبانی تماس بگیرد و درخواست خود را ثبت کند.

بیمه و مبلغ بیمه

 • کلیه کاربران توسط زی‌رو بیمه رایگان حوادث خواهند بود.
 • استفاده از بیمه در هنگام حوادث مستلزم آن است که به کلیه قوانین عمومی زی‌رو به عنوان راکب را رعایت کنید و سیستم زی‌رو در لحظه حادثه شما را راکب شناسایی کند.
 • کلیه موتورهآی زی‌رو بیمه شخص ثالث دارند.

صورت عدم استفاده درست و مطابق قوانین زی‌رو و جمهوری اسلامی ایران از خدمات زی‌رو، چرخ هوشمند پاک، علاوه بر تعلیق حساب کاربری، حق شکایت قضایی از صاحب حساب را برای خود محفوظ می‌دارد.